петък, 18 април 2014 г.

Какво е FameLab?

                                                                                    Лаборатория за слава!?




Може би някои от вас ще си кажат: - Какво пък е това? А други, може би вече знаят!


"Лаборатория за слава" или Науката говори - е интересен проект-конкурс, създаден от Челтмънския фестивал на науката в Обединеното Кралство през 2005 година. През 2007 година конкурсът благодарение на Британски съвет придобива и международен мащаб. България също участва със свои млади таланти в науката. Целта му е да събере на едно място обучи и развие млади учени и инжинери в добри комуникатори.
Какво ще рече това?
Така трудната и често неразбираема за повечето от нас наука да ни стане ясна, разбираема и интересна. Младите учени да представят проектите си пред непрофесионална публика по забавен, интересен и разбираем начин. Или с други думи казано - всички да се забавляват и учат заедно. Като разбира се не забравяме, че това все пак е конкурс и ще има първи места и наградени.

Финалът е на 9-ти май 2014г. сцена "Арена" София, България 19:00 часа
вход свободен

  • Защо комуникацията на науката е толкова важна?  
Науката се отнася до почти всички аспекти от живота ни. Макар и рядко да се замисляме по въпроса, науката прави необичайното възможно. Разказва ни за миналото, помага с настоящето и проправя пътя към по-добро бъдеще. Разбираемото и атрактивно споделяне на разкази за наука с ненаучна аудитория все повече се превръща в приоритет за учените от цял свят. С това те не само променят насложилите се стереотипи за учения като "странен човек в бяла престилка, който се занимава със странни неща", но и защитават използването на публични средства в изследователската си дейност.


  • Какво се случва на Челтмънския фестивал на науката?  
Челтънмският фестивал на науката в Обединеното кралство е шестдневно тържество на науката, инженерните дисциплини и изкуствата. Фестивалът се провежда от организацията Челтнъмски фестивали (Cheltenham Festivals). Това е една изключителна възможност за широката публика да се запознае лице-в-лице с над 300 от световните учени и мислители. Фестивалът поднася богата палитра от дебати, експерименти на живо и изненадващи открития. Всяка година фестивалът чупи собствения си рекорд на учени от целия свят, които се отправят към Международния финал на FameLab. Победителите от националните конкурси от цяла Европа, Азия, Америка и Африка се състезават за признанието кой е най-вълнуващ, разбираем и харизматичен.


  • Софийски фестивал на науката - 8 - 11 май 2014г.
Можем ли да променяме човешките гени и какви опасности крие манипулираната репродукция? Адска жега или нова ледникова епоха – какво ни чака? Различава ли се наистина мозъкът на мъжа от този на жената? Възможно ли е да сме дошли от Марс? Кои ще са технологиите и професиите на бъдещето? Къде е душата на машината? Това са само част от въпросите, чиито отговори ще търсим на Софийския фестивал на науката тази година.

Повече за всичко може да научите на: britishcouncil.bg ; FameLab и Софийски-фестивал-на-науката от където черпих информация.

2 коментара:

  1. Интересно!
    Дискавъри и Нешанъл Джиографик от година-две активно представят науката по подобен интересен начин и сън сигурен, че определено им се получава, защото аз гледам с интерес и едва ли съм само аз.
    Сухата наука... е все едно да се върнем в училище, а на кой му е било интересно в училище?

    ОтговорИзтриване
  2. Така е, съгласна съм. И на мен ми е интересно :)

    ОтговорИзтриване